Czas
Kursy
1.01
1000
Dlaczego warto weryfikować dokumenty?

Dlaczego warto weryfikować dokumenty?

Organizowanie zakładów bukmacherskich to dla nas przyjemność, ale i obowiązki, które musimy spełnić, żeby dostarczać Ci rozrywkę, zgodnie z polskim prawem. Fortuna, jako legalny, polski bukmacher ma obowiązek zapobiegać praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Takim przepisom podlegają wszystkie legalnie działające w Polsce firmy bukmacherskie, banki oraz inne instytucje finansowe. Dlatego musimy Cię dobrze poznać i zweryfikować informacje o Tobie.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które pozwolą Ci w łatwy sposób przejść konieczną weryfikację i cieszyć się z gry

Dlaczego przeprowadzamy weryfikację naszych klientów?

Zgodnie z Ustawą firmy bukmacherskie, takie jak Fortuna, muszą dobrze poznać swoich Klientów – zweryfikować tożsamość oraz ocenić ryzyko związane z prowadzoną relacją. Musimy dokonywać weryfikacji naszych klientów, aby dostarczać Ci ofertę bukmacherską, z której możesz korzystać zgodnie z polskim prawem.

Co weryfikujemy?

  • Twoją tożsamość – musimy zweryfikować Twoją tożsamość, dlatego w trakcie rejestracji prosimy Cię o weryfikację przez Twój bank, aplikację mObywatel lub przesłanie nam zdjęć Twojego dokumentu tożsamości.

  • Legalność Twoich pieniędzy – musimy mieć pewność, że środki przeznaczone przez Ciebie na grę pochodzą z legalnych źródeł, takich jak wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej, czy oszczędności.

Kiedy weryfikujemy?

Prosimy Cię o weryfikację w trakcie procesu rejestracji oraz okresowo, gdy już jesteś naszym klientem i korzystasz z naszych usług. Weryfikacja jest również potrzebna, kiedy zmieniasz numer rachunku bankowego. W razie potrzeby dodatkowej weryfikacji nasz pracownik poprosi Cię o przesłanie dodatkowych dokumentów.

Jakie dokumenty weryfikujemy?

W celu potwierdzenia tożsamości:

  • skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu, mObywatel),

W celu potwierdzenia, że jesteś właścicielem rachunku bankowego, na który przelewasz pieniądze:

  • kopię umowy z bankiem, potwierdzenie płatności, wyciąg z Twoimi widocznymi danymi,

W celu weryfikacji źródeł pochodzenia środków przeznaczonych na grę:

  • dokumentów potwierdzających, że środki, które przeznaczasz na grę są legalne – np. umowa o pracę, umowa zlecenie/o dzieło, potwierdzenie uzyskania spadku lub darowizny, potwierdzenie sprzedaży nieruchomości itd.

  • oświadczenie o źródłach pochodzenia majątku

Czy dodatkowa weryfikacja oznacza, że jesteś o coś podejrzany?

Nie. Jeśli prosimy Cię o dodatkową weryfikację, oznacza to jedynie, że musimy mieć potwierdzenie, że to naprawdę Ty korzystasz z naszych usług, a środki przeznaczone przez Ciebie na grę pochodzą z legalnych źródeł. Weryfikacja jest standardowym procesem, którą musimy wykonać zgodnie z polskim prawem.

Co się stanie jeśli nie przekażesz nam wymaganych informacji lub dokumentów?

W trakcie procesu weryfikacji otrzymasz od naszych pracowników dokładne instrukcje na temat tego, jakie informacje lub dokumenty powinieneś nam przesłać. Jeśli z jakichś powodów nie prześlesz nam wymaganych dokumentów, to możemy odmówić Ci przyjmowania zakładów oraz wypowiedzieć umowę, czyli zamknąć konto. 

Jak przejść proces weryfikacji?

Jeśli będziemy wymagać od Ciebie weryfikacji, to otrzymasz od nas wszystkie niezbędne informacje na temat wymaganych dokumentów i czynności, które musisz wykonać. Nasz pracownik odpowie również na wszystkie pytania związane z weryfikacją.

NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA:

  • AML (Anti-Money-Loundering) – zestaw regulacji prawnych, procedur oraz działań, które mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy. W Polsce kwestie związane z AML reguluje „Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.”

  • Identyfikacja klienta – obowiązek nałożony przez ustawodawcę na instytucje obowiązane (również Fortunę), który polega na konieczności zidentyfikowania klienta, a także wskazania dokumentów, na podstawie których ta identyfikacja została przeprowadzona.

  • KYC (Know Your Customer) – procedura, mająca na celu identyfikację klienta według należytej staranności, która określa sposób w jaki podmioty zobowiązane muszą identyfikować swoich klientów oraz uzyskiwać dodatkowe informacje na ich temat, aby przeprowadzać z nimi transakcje.

  • Instytucja obowiązana – są to instytucje, firmy, które są zobowiązane np. do analizowania transakcji z klientami oraz przekazywania informacji do GIIF o transakcjach podejrzanych. Do instytucji obowiązanych należą m.in. firmy bukmacherskie, banki, instytucje kredytowe, firmy ubezpieczeniowe, instytucje płatnicze.

  • GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej) – organ administracji rządowej zajmujący się sprawami przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmy. Jego zadaniem jest między innymi uzyskiwanie, gromadzenie oraz analizowanie informacji na temat transakcji.