1000

Spezia – Verona

11.06.2023 20:45,
Autor zapowiedzi:

ZMIENIONY REGULAMIN. Przed rozpoczęciem tego sezonu władze ligi ogłosiły, że baraże powrócą do kalendarza, aby w razie potrzeby wyłonić zwycięzców w walce o tytuł, ale również o utrzymanie, kiedy zespoły zgromadzą taką samą ilość punktów. Przez wiele sezonów decydujące były wyniki bezpośrednich starć i ewentualnie różnica bramek były używana jako rozstrzygające. W przeciwieństwie do wersji niemieckiej, baraż Serie A o utrzymanie jest rozgrywany między dwoma zespołami, które już rywalizują w najwyższej klasie rozgrywkowej. To jedno spotkanie rozegrane zostanie na neutralnym obiekcie Sassuolo. Jeśli mecz zakończy się po 90 minutach, od razu nastąpi seria rzutów karnych bez dogrywki. Ostatni taki mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrano pod koniec sezonu 2004/05 w rywalizacji Parmy z Bologną (0:1 i 2:0). Natomiast ostatni raz, kiedy dwie drużyny zmierzyły się ze sobą w meczu, który w ciągu 90 minut gry w najwyższej klasie rozgrywkowej zdecydował o uniknięciu degradacji do Serie B miał miejsce w sezonie 1996/97, kiedy Piacenza grała z Cagliari (3:1).

Spezia – ekipa ta straciła 62 gole w trwającej kampanii 2022/23 Serie A. Co ciekawe była to najniższa liczba straconych przez nich goli w dotychczasowych trzech sezonach w najwyższej klasie rozgrywkowej (71 w sezonie 2021/22 i 72 w sezonie 2020/21). Co ciekawe zdobyta bramka w meczu z Romą przez Dimitriosa Nikolaou była jego pierwszym trafieniem w 76 meczach Serie A. Obrońca Spezia oddawał celny strzał w każdym z dwóch ostatnich meczów (przeciwko Romie i Torino), czyli więcej niż we wszystkich poprzednich 74 występach w ligowych rozgrywkach (jeden).

Verona – zespół ten zakończył sezon 2022/23 z 31 punktami w tabeli. W erze trzech punktów za zwycięstwo (od 1994/95) Verona tylko w trzech sezonach zdobyła mniej punktów: 27 w sezonie 1996/97, 28 w 2015/16 i 25 w 2017/18. Verona to drużyna, która straciła najwięcej punktów mając prowadzenie w meczu w Serie A w sezonie 2022/23 (26 punktów) i tylko Nottingham Forest (27) i Troyes (28) straciły więcej punktów w tej sposób w pięciu największych ligach europejskich.

Prognoza: gdyby w tym sezonie w dalszym ciągu obowiązywał regulamin, który był używany w ostatnich latach to Spezia miałaby już utrzymanie, gdyż miała lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Veroną (0:0 i 2:1). Jednak władze ligi zmienili formułę chcąc chyba bardziej uatrakcyjnić rozgrywki w końcowej ich fazie. Jedni i drudzy w delegacjach w tym sezonie są praktycznie na samym końcu pod względem punktowania, gdyż Verona wygrała 1 z 19 spotkań, a Spezia 2 z 19. Co ciekawe Spezia, jak i Verona potrafiły zachować czyste konto tylko w 2 z 13 poprzednich spotkań ligowych. W 5 z 8 ich poprzednich bezpośrednich spotkań w ich ligowej rywalizacji zanotowano trafiania z obu stron. Proponowane typy: obie drużyny strzelą gola - TAK (kurs 1,96).